VAT w Czechach (DPH)

Dla wielu Polaków kwestia ta jest niezrozumiała i niekiedy frustrująca. Opowiadając o Vacie, zawsze zaczynamy rozmowę od wytłumaczenia realiów prowadzenia biznesu w Czechach. To, co mówią paragrafy i prawo, to jedno, natomiast to, jak wygląda praktyka – to drugie. Ważne są fakty. Przy założeniu nowej firmy nie zostajemy z automatu płatnikiem VAT (DPH), bez względu na to, czy jest to JDG (OSVČ), czy spółka. 

Co należy zrobić, aby zostać płatnikiem VAT?

Płatnikiem VAT można zostać w sposób dwojaki: dobrowolnie lub obowiązkowo.

Kiedy stajemy się dobrowolnym płatnikiem VAT?

W niniejszym celu należy zwrócić się z prośbą do urzędu skarbowego (czes. Finanční Úřad). W stosownym wniosku musimy uargumentować fakt, że bycie płatnikiem VAT jest dla nas bardzo ważne. Wniosek przypomina trochę biznesplan. Przedstawiamy cel i zakres działania naszej firmy, plany rozwojowe, terytorium świadczenia usług. Jeśli mamy umowy z klientami bądź kontrakty, to przedstawiamy kopie tych dokumentów. Bardzo mile widziane są kontakty do osób z którymi komunikujemy lub też faktury proformy.  Ważne, aby nasze działania i firma były wiarygodna dla urzędów. jeżeli mamy zamiar zajmować się zakupem i sprzedażą np. sprzętów AGD, RTV to US zapyta się o magazyny, pracowników, biuro fizyczne. Każdy szczegół jest brany pod uwagę. Niestety przez mało uczciwych rodaków, m.in. związane z tzw. karuzelami vatowskimi, urzędy bardziej skrupulatnie badają nasze zamiary. Urząd ma obowiązek odpowiedzieć na nasz wniosek do 30 dni, nie oznacza to jednak, że do miesiąca otrzymamy potwierdzenie, że jesteśmy aktywnymi płatnikami VAT. Sprawa ta może się wydłużyć do kilku miesięcy i nie jest to gwarancją pomyślnej finalizacji. Urząd może mieć wątpliwości co do wirtualnej siedziby, braku kontrahentów, braku transakcji itp. Przed tym procesem zawsze staramy się usiąść i wspólnie nakreślić plan działania przed całym procesem. Wybieramy najlepszy wariant. Każda firma, branża ma inną problematykę więc nie ma jednego idealnego środka. Nie mam zamiaru was straszyć, że jest to taka nieosiągalna rzecz. Pragnę jednak zaznaczyć, że ta sytuacja odbiega od tej jaką mamy do czynienia w Polsce. Na koniec tylko dodam że w 90% VAT (czes. DPH) jest przyznawany! 

Kiedy stajemy się obowiązkowym płatnikiem VAT?

Gdy firma przekroczy 1 mln CZK obrotu w ciągu 12 miesięcy bądź w krótszym okresie. Wówczas jesteśmy zobowiązani do zgłoszenia tego faktu i otrzymujemy numer DIČ (NIP Europejski). Jest to ten sam numer co REGON (IČO) z przedrostkiem CZ. Znów bardzo łatwo i przejrzyście. 

Drugim sposobem jest zakupienie firmy, która już jest aktywnym płatnikiem VAT.

Może ci się spodobać

Ulubione artykuły