Ubezpieczenie Zdrowotne w Czechach

Warto zacząć od tego, że w Czechach nie ma czegoś takiego jak najświętszy, jaśnie panujący NFZ tudzież ZUS. Więc jak to się dzieje, że jesteśmy ubezpieczeni? Od czego zacząć?

Najlepiej – od początku.

Kto ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego?

Pracownicy bądź osoby prowadzące na terenie Czech firmę (OSVČ – JDG) a także osoby które mają trwałe zameldowanie (trvalý pobyt). Ubezpieczenie to obejmuje także dzieci i małżonka – czyli podobnie jak w Polsce. 

Co w momencie gdy nie pracujemy, nie prowadzimy firmy, a mieszkamy na terenie Czech i chcemy podlegać czeskiemu ubezpieczeniu?

Pierwszym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z ubezpieczenia komercyjnego. Każda ubezpieczalnia oferuje taki wariant, czyli „ubezpieczenie komercyjne dla cudzoziemca”. W tej opcji możecie także ubezpieczyć całą rodzinę. 

Drugi wariant jest dla osób, które mieszkają w Czechach więcej niż 3 miesiące. Wówczas wypełniamy stosowny formularz, dołączamy dokumenty które potwierdzają Nasz pobyt (faktury, umowy, rachunki). 

Co z ubezpieczeniem zdrowotnym, gdy pracujemy bądź prowadzimy firmę?

Pierwszym krokiem jest wybór ubezpieczalni. W Czechach istnieje siedem prywatnych ubezpieczalni, które znajdują się w rejestrze Ministerstwa Zdrowia i z których oferty możemy dowolnie korzystać. Każda z nich działa ogólnokrajowo – nie ma rejonizacji. Raz w roku mamy prawo do zmiany ubezpieczyciela. Wszyscy z ww. ubezpieczycieli mają tę samą składkę podstawową, która jest regulowana ustawowo. Dzięki temu, że wszystkie firmy konkurują, chcąc pozyskać jak największą liczbę klientów, oferty różnią się. Mogą zawierać dopłaty na siłownię, saunę, basen, szczepienia czy wyjazdy, które mają na celu poprawę naszego zdrowia. Czesi bardzo mocno stawiają na aktywność fizyczną, ponieważ jest to fundament zdrowia fizycznego i psychicznego. Największa firma ubezpieczeniowa to VZP – Všeobecná Zdravotní Pojišťovna (Generalna Ubezpieczalnia Zdrowia). Pozostałe to: 

  • VoZP (Wojskowe Towarzystwo Ubezpieczeń Zdrowotnych Republiki Czeskiej),
  • ČPZP (Czeskie Towarzystwo Ubezpieczeń Zdrowotnych),
  • OZP (Profesjonalne Ubezpieczenie Zdrowotne),
  • ZPMV CR (Towarzystwo Ubezpieczeń Zdrowotnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej), 
  • RBP ZP (RBP, towarzystwo ubezpieczeń zdrowotnych),
  • ZPŠ (Pracownicze Ubezpieczenia Škoda).

Co dalej?

Po dokonaniu wyboru firmy ubezpieczeniowej i uiszczeniu przez nas składek:

  • jako OSVČ – czyli właściciel JDG: 2 393 CZK (to stawka na rok 2021),
  • jako pracownik – składka uiszczana przez pracodawcę – 13,5% z całego wynagrodzenia,

w ciągu około miesiąca na podany przez nas adres (najczęściej pracodawcy), pocztą otrzymujemy list, w którym ubezpieczalnia przysyła nam Europejską Kartę Zdrowia. Jest to w Czechach BARDZO ważna karta. Przy wizycie u jakiegokolwiek lekarza zawsze będzie wymagane okazanie tej karty. To wasza przepustka do korzystania z opieki medycznej nie tylko w Czechach, ale także w innych krajach UE (w Polsce także). Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie ma problemu z korzystaniem z niniejszej karty i akceptacją jej w Polsce, bez względu na to, czy dotyczy to osoby dorosłej, czy też dziecka. Również w sytuacji awaryjnej, jak np. podczas wypadku na terenie Polski lub w przypadku nagłej hospitalizacji, nie powinno być problemu. Ubezpieczalnia może wam także zwrócić koszt dotyczący opłat, które musieliście ponieść w związku z leczeniem, np. poprzez leczenie prywatne. Oczywiście aby móc się starać o zwrot takich kosztów, należy przedstawić potwierdzenie wpłaty (faktura, paragon) i wypełnić stosowne formularze. 

Może ci się spodobać

Ulubione artykuły