Jak założyć konto firmowe w czeskim banku?

Bardzo ważną informacją jest to, że od 2020 roku prawo bankowe w Czechach bardzo się zaostrzyło. Aby móc założyć konto dla swojej firmy już na wstępie musimy wypełnić odpowiednią ankietę, w której przedstawimy konkretne planowane działania, ewentualnych kontrahentów, przewidywane roczne obroty czy też planowaną liczbę pracowników. Najprościej rzecz ujmując, musimy przekonać czeski bank o uczciwym zamiarze Twojej firmy. Banki muszą przestrzegać bardzo surowych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Dlatego w przypadku obcokrajowców bardzo dokładnie i wnikliwie badają powody otwarcia konta. W każdym banku wstępna analiza przebiega w sposób podobny, natomiast późniejsze etapy wyglądają różnie. Zdarza się, że akceptacja na założenie konta firmowego trwa nawet kilka tygodni. Co więcej, niektóre z nich wymagają aby przedsiębiorca posługiwał się językiem angielskim lub polskim. Trafiają do nas klienci, który mają już firmę w Czechach ale niestety bez konta bankowego. Wówczas takiego przedsiębiorcę bierzemy pod swoje skrzydła i dopełniamy tę jakże ważną rzecz. Bez konta w banku  trudno robić biznes (czyli zarabiać pieniądze) nie wspominając już o Vacie czy urzędzie skarbowym.

Banki także mają prawo do wypowiedzenia umowy bez podania przyczyny. Oczywiście po głębszej analizie a także rozmowie z opiekunem klienta możemy poznać podstawę i negocjować tę decyzję. Właśnie  między innymi z tego względu warto mieć wypracowany i dobry kontakt z bankierem. 

Nasze doświadczenie a raczej wniosek z niego płynący jest jeden – wszystko jest do zrobienia jeżeli współpracujemy z odpowiednią osobą. I znów dostajemy się do momentu, w którym odpowiednia komunikacja jest w stanie bardzo wiele zdziałać. 

Kolejnym częstym pytaniem jest:

Czy muszę mieć konto w czeskim banku?

Odpowiedź jest prosta: TAK! Czeska firma musi posiadać konto w czeskim banku. W Czechach istnieje ARES, czyli system w któryM są zawarte wasze zweryfikowane dane w tym także konto bankowe. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ zdarzyć się może, że czescy kontrahenci nie wyślą należności na konto które nie jest zweryfikowane. Co więcej, urząd skarbowy w Czechach także, nie wyśle wam np, zwrotu Vatu na inne konto niż czeskie. Z tego też konta jesteście zobowiązani dokonywać wszelkich opłat urzędowych (podatki, składki itp.). Nikt, rzecz jasna nie może zabronić posiadania kont w innych krajach, ale zdecydowanie konto w czeskim banku to podstawa do funkcjonowania firmy.

Podsumowując: założenie konta w czeskim banku jest możliwe! Jednak znajomość procesów i umiejetność ich przejścia odgrywa bardzo ważną rolę. Wspólnie znajdujemy rozwiązania na wszystko! 🙂

Może ci się spodobać

Ulubione artykuły