Jak założyć JDG w Czechach ?

OSVČ (JDG) otwieramy podczas jednej wizyty w urzędzie miasta; to rozwiązanie głównie dla osób samozatrudnionych. 

Jakie dokumenty potrzebujemy aby otworzyć JDG w Czechach?

  • ważny dokument tożsamości
  • Zaświadczenie o niekaralności (przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego)
  • Zaświadczenie o zameldowaniu (w przypadku meldunku innego niż w Czechach)

Z tymi dokumentami załatwiamy sprawę w ciągu kilkunastu minut do godziny. Przy rejestracji jesteśmy także zgłaszani do ubezpieczenia społecznego. Oczywiście firma musi posiadać konto bankowe, które musimy założyć. Jak widać jest to bardzo szybka procedura. 

ZUS w Czechach: 

  • składka na ubezpieczenie socjalne – 2 544 CZK,
  • składka na ubezpieczenie zdrowotne (obowiązkowe) – 2 352 CZK.

Składki te są naliczane w systemie zaliczkowym. Oznacza to, że w pierwszym roku prowadzenia JDG uiszczamy podstawowe stawki na ubezpieczenie zdrowotne i socjalne. Dopiero w drugim roku na podstawie rocznego zeznania podatkowego obliczamy wysokość składek na te ubezpieczenia. Im wyższy dochód, tym wyższe składki. Aby sprawdzić opłacalność tej opcji, możemy skorzystać ze stron internetowych, na których należy wpisać dochód roczny, na podstawie którego zostaną wyliczone nasze składki na kolejny rok kalendarzowy. Przykładowa strona: 

https://www.uctovani.net/vypocet-socialni-zdravotni-pojisteni-mesicni-zalohy.php.

Z takiej kalkulacji możecie także wywnioskować, że JDG w Czechach nie zawsze bywa dobrym wyjściem.

OSVČ wybierają osoby samozatrudnione (tłumacze, informatycy, przedstawiciele handlowi itp.) – generalnie ci, którzy generują niskie koszty prowadzenia firmy. Dzieje się tak, ponieważ istnieje możliwość skorzystania z kosztów zryczałtowanych.

Jak wygląda takie rozwiązanie? Otóż 60% przychodów to nasze koszty związane z prowadzeniem działalności. 40% przychodów stanowi nasz zysk, od którego płacimy podatek dochodowy. To bardzo korzystne rozwiązanie, zwłaszcza przy niskich miesięcznych kosztach prowadzenia działalności. Nie musimy skrupulatnie zbierać faktur, paragonów i wymyślać, co jeszcze wciągnąć do kosztów firmy. Nie będziemy przecież kupować co miesiąc nowego komputera lub telefonu, bo w obecnych czasach to podstawowe i niejednokrotnie jedyne narzędzie pracy.

Może ci się spodobać

Ulubione artykuły