Czechy rajem podatkowym – BZDURA!

Wielu Polaków ma wyidealizowany obraz tego, że Czechy są rajem podatkowy. Wyprowadźmy zatem was z błędu. Kwestia procentowa podatków jest bardzo porównywalna do Polski. 

Podatek dochodowy od osób prawnych – 19%

Podatek dochodowy od osób fizycznych – 15%

(nie istnieje coś takiego jak: próg podatkowy)

VAT- 21%

Więc o co chodzi z tym fenomenem Pepików? 

Przede wszystkim o ich pragmatyzm . Jak w każdym kraju jest wiele plusów i minusów. Czesi podchodzą bardzo praktycznie do życia. Okej, życie życiem ale dlaczego Polacy tak chętnie otwierają tutaj firmy? W wielu przypadkach dla dywersyfikacji ryzyka biznesowego, dla spokoju dla normalności, ponieważ planują ekspansję lub już współpracują z czeskimi firmami . Nie chodzi tutaj o oszczędności na podatkach ani ich unikanie. Jeśli ktoś pyta, jakie są korzyści, nie da się jednoznacznie wypunktować i mówić każdemu to samo. Każdy biznes i branża różni się od siebie i nawet mały czynnik może mieć duże znaczenie. 

Tak to prawda – korzystniej jest mieć auto w czeskiej firmie, ponieważ odliczamy 100% vatu, 100% wliczamy w koszt firmy. Są dwa sposoby rozliczania: ryczałt lub realne odliczanie kosztów.

Tak to prawda – nie są wymagane licencje lub koncesje np: na spedycję, handel alkoholem do 15%

Tak, to prawda- wypłata zarządu jest kosztem spółki a spółka może być jednoosobowa.

Zgadza się – do 10 000 CZK, wystarczą tylko paragony aby móc wrzucić zakup do kosztów firmy ( bez NIPu na paragonie)

takich różnic jest bardzo dużo. Procenty i stawki są podobne ale już praktyka i w jaki sposób można z nimi pracować jest odmienna. Dlatego finalna kwota jaką oddamy do urzędu jest inna niż w Polsce. 

Komunikacja z urzędami odbywa się w 100% elektronicznie, dlatego w przypadku spółek automatycznie jest tworzona datová schránka (mail do komunikacji z urzędami). 

W tematyce urzędów, ich przyjazność do przedsiębiorcy jest na wysokim poziomie. Urzędnik jest po to by nam pomagać i udzielać informacji. Odczuwalne jest już to w momencie rejestracji firmy w urzędzie. 

Spółka może być już otwarta w przeciągu jednego dnia i gotowa do działania. Kontrole urzędowe są zapowiedziane i dużej mierze odbywają się zdalnie (zależy oczywiście od urzędu)

Bardzo przyjazną formą jest czeska JDG (OSVČ) ponieważ mają one opcję kosztów zryczałtowanych (80,60 lub 40 % przychodu stanowi koszt firmy) a także rozliczania się super podatkiem (jedna opłata w przybliżeniu.5 tys CZK ok.800zł, zawiera ZUS i podatek dochodowy).

Wielu przedsiębiorców bardzo ceni sobie również opcję posiadania czeskiego ubezpieczenia zdrowotnego.

Dla równowagi powiem także, że Czechy jako kraj i naród bardzo często traktujemy prześmiewczo i nie doceniamy małych różnic, które są obecne i dostrzegane w życiu codziennym.

Może ci się spodobać

Ulubione artykuły